Luftdaten – obiektywny pomiar smogu

Projekt „luftdaten” został zainicjowany w niemieckim mieście Stuttgart w 2015 roku. Impulsem do działania była niechęć lokalnych władz do udostępnienia mieszkańcom danych z pomiarów zanieczyszczeń powietrza w tym mieście. Dziś to to ponad 10 000 czujników w całej Europie oczywiście najwięcej jest ich w Niemczech, a w samej tylko Polsce ponad 600. Warto zauważyć, że u nas jest dużo lepiej w tej materii – mamy dostęp do danych wszystkich zainstalowanych przez gminę czujników.
W Polsce projekt obywatelskiej sieci czujników luftdaten prowadzi grupa społeczników na stronie http://luftdaten.org.pl/

Każdy kto chciałby się przyłączyć do projektu instalując taki miernik zanieczyszczeń powietrza u siebie powinien odwiedzić tę stronę.

W Pszczynie na ulicy Partyzantów jest już zainstalowany jeden miernik z tej sieci. Odczyt danych z tego miernika można podejrzeć na stronie głównej www.jankowice.pl

Dlaczego o tym wszystkim piszę ?
Eeko-terroryści twierdzą, że czujniki pokazują czyste powietrze gdy wokół czuć smród natomiast pragmatycy wskazują na te same czujniki i oświadczają, iż pokazują przekroczone normy nawet w wietrzne dni.
Zachęcam zatem do włączenia się jednych i drugich w niezależną, obywatelską sieć czujników mierzących zanieczyszczenia powietrza „luftdaten”.

Dodaj komentarz